Sveiki. Mane ypač domina investicijos į žemės ūkį. Paskolos ūkininkams – alternatyvi turto klasė, leidžianti geriau diversifikuoti savo investicijas. Paskolos, skirtos finansuoti žemės ūkio technikos įsigijimus, apyvartinių lėšų suteikimą (pvz., trąšoms pirkti ir pan.), atrodo esančios kažkur per vidurį tarp paprastų vartojimo paskolų ir nekilnojamuoju turtu užtikrintų investicijų. Todėl nuolat seku naujoves dviejose šiose paskolose besispecializuojančiose platformose – HeavyFinance ir Lendsecured.
Neseniai HeavyFinance paskelbė apie naują mokėjimų partnerį. Pranešta, kad: „HeavyFinance“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Prancūzijos finansinių technologijų kompanija „Lemonway“. Nuo šiol investuotojai gali susikurti elektroninę „Lemonway“ piniginę ir į ją persivesti investicijoms dedikuotas lėšas. Šie pinigai bus saugomi viename didžiausių Europos bankų „BNP Paribas“. Technologinį sprendimą teikianti „Lemonway“ yra reguliuojama Prancūzijos finansų ir bankų priežiūros tarnybos ACPR. Bendrovė jau yra atidariusi daugiau nei 8 mln. elektroninių piniginių Europos vartotojams ir dirba su vienomis didžiausių sutelktinio finansavimo platformų. Nauji „HeavyFinance“ investuotojai galės pasirinkti, ar susikurti „Lemonway“ elektroninę piniginę ar investuoti naudojantis savo „Paysera“ paskyra.
Tokia naujiena tikrai yra teigiama, kadangi leis platformai pritraukti daugiau užsienio investuotojų, kuriems Prancūzijos bankas ir Lemonway piniginė yra žymiai geriau žinoma nei Paysera, būtinybė kurioje susikurti sąskaitą galėjo juos atbaidyti.
Kita vertus, technologiškai tai padaryti (leisti investuotojams pasirinkti vieną iš kelių piniginių) pasirodė ne taip paprasta. Investuotoja paskyra negali būti iš karto surišta su abiejomis piniginėmis. Paskyros sukūrimo metu tenka pasirinkti, kurią piniginę naudosite. Taip pat ir skolininkas (ūkininkas) negali paskolos grąžinti į abejas pinigines, o tik į vieną (kažkodėl HeavyFinance pati negali veikti kaip tarpininkas, išskirstantis lėšas).
Viso to pasekmė, kad šiuo metu po viena HeavyFinance iškaba veikia dvi atskiros „ekosistemos” su skirtingomis paskolomis ir skirtingais investuotojais. Susikūręs Lemonway paskyrą investuotojas mato ir gali investuoti į visai kitokias paskolas, nei kad Payseros sąskaitą turintis investuotojas. Jomis „keistis” negalima. Norint parduoti savo investiciją antrinėje rinkoje, ją siūlysite tik tą pačią piniginę turintiems investuotojams, o kitą piniginę turintys investuotojai jos nematys.
Jei atsijungsite nuo savo paskyros, ir į HeavyFinance puslapį pateksite kaip naujas investuotojas, siūlomų investicijų sąraše pamatysite, kad dalis investicijų yra pažymėtos „Paysera” logotipu (tai bus paskolos, siūlomos Paysera piniginę turintiems investuotojams), kitos – pačios HeavyFinance logotipu (Lemonway piniginių savininkams).
HeavyFinance tenka užduotis atidžiai pasverti, kiek ir kokių paskolų bus siūloma šių dviejų sistemų dalyviams. Tam, kad paskolos būtų sėkmingai suinvestuotos, reikia jas siūlyti proporcingai esmam investuojų skaičiui (o gal jų finansiniam „svoriui” – pagal piniginėje esančias lėšas?). Sprendžiu, kad kol kas Lemonway investuotojai sudaro mažumą – jiems, šio straipsnio rašymo metu, siūlomos tik dvi paskolos iš vienuolikos galimų. Tačiau suprantama, kad investuotojų daugėjant, paskolų skaičius po truputį išsilygins ir galbūt net ims lenkti „vietinius” Payseros investuotojus.
Suprantama ir tai, kad laikui bėgant, abiejų platformos dalių statistika gali pradėti skirtis. Juk numatyti, kuri paskola gali būti negrąžinta, neįmanoma. Įdomu, ar bus skelbiama atskira šių sistemų statistika? Greičiausiai ne, nes atsiras nepatenkintųjų, kurie manys, kad viena investuotojų dalis yra proteguojama, neva jiems siūlomos „geresnės” kokybės paskolos ar pan. Tikrai bus įdomu sekti, kaip viskas vyks.
P.S. o norintys investuoti į visas paskolas, tokią galimybę turi – jiems tereikia susikurti atskiras paskyras Payseroje ir Lemonway. Tam tiesiog reikia turėti du atskirus el. pašto adresus. Greičiausiai net galima pasinaudoti savo paties „referral’ nuoroda ir gauti papildomą premiją! 🙂 Aišku, tokį „ūkį” bus sunkiau administruoti, bet kartu – lengviau palyginti siūlomų paskolų turinį, turėti didesnį pasirinkimą. Sėkmės!